Słynni

(lub wcale nie) o...

Bardzo piękny kraj, ale niestety zamieszkały

– codziennie używane (w sklepach, taksówce, mediach), prawdopodobnie najpopularniejsze przysłowie rumuńskie

 

Schylonej głowy szabla nie utnie

– popularne przysłowie rumuńskie ilustrujące Rumunów częstą postawę w historii

 

Kiedy w Bułgarii ludzie wychodzą do pracy w polu, w Rumunii idą do karczm i tawern. Dlatego trudno, jeśli to w ogóle jest możliwe, znaleźć rodowitego Rumuna przy pracy: przemysł jest w rękach Niemców i Węgrów, interesy robią Grecy, karczmy i restauracje są prowadzone przez Albańczyków, ziemie uprawiają Bułgarzy, podczas gdy za finanse odpowiadają Żydzi. Jedynym miejscem gdzie można spotkać Rumunów są restauracje, teatry lub niektóre biura rządowe, ale, jeśli już, to tylko pomiędzy jedenastą i pierwszą lub między piątą a siódmą (…).

1916, Schehabeddin Bev, turecki dziennikarz turystyczny, korespondent czasopism niemieckich

 

Rumunia to kraj w ciągłym kryzysie.

Raymond Poincaré (1860 – 1934) polityk francuski, pięciokrotny premier, prezydent Francji w latach 1913 – 1920

 

Rumunia – kraj między orientem a zachodem.

Neagu Djuvara (ur. 1916 ), rumuński historyk, współczesny intelektualista, po latach emigracji wrócił do kraju

 

Wszystkie narody stworzono w oparciu o pisma, większość z nich na podstawie kilku założycielskich dokumentów, zazwyczaj dwóch: deklaracja niepodległości i konstytucja.

Rumunia to jedyne państwo, jakie znam, które stworzono w oparciu o pisma wielu autorów, głównie poezję Mihaia Eminescu, następnie dzieła kilku krytyków literackich oraz poetów (przeważnie), którzy stworzyli całe zbiory dokumentów. Zajęciem nacji stało się następnie rozwijanie komentarzy w piśmie do napisanych poprzednio pism, tworzenie nie historii a ciągłego komentarza, całej historii komentarzy.

2009, Andrei Codrescu, amerykański pisarz urodzony w Rumunii

 

Rumunia to taki kraj, który im bardziej znasz, tym mniej rozumiesz.

Jonathan Scheele, byly szef delegacji komisji UE w Rumunii.

 

Życzyłam Ceauşescu, żeby zdechł.

Podczas egzekucji odetchnęłam, ale płakałam, bo egzekucję trudno wytrzymać. Ale byłam za. On miał na sumieniu tyle cmentarzy. To za jego władzy przywrócono karę śmierci. Skazywał na śmierć za drobiazgi, za skradzione części z fabryki – a przecież to on ukradł cały kraj!

2009, Herta Müller (ur. 1953 r), jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek niemieckich, urodzona w rumuńskim Banacie, noblistka 2009

 

Gdyby ktoś chciał szukać najbardziej europejskiej Europy, odwiódłbym go od tego, by poszukiwania zaczynał od Paryża, Londynu czy Berlina. I zachęcił, by się raczej rozejrzał po tej krainie, która jest już tak bardzo europejska, że byłoby zbędną gadaniną nazywać ją taką czy inną Europą. I tak jak królowie nie mają nazwisk, tak i ona ma tylko imię – Bałkany.

Csordàs Gábor, współczesny węgierski publicysta